Pub0009.htm

שלושה דברים נחמדים לעשות כשמבקרים בלונדון

פז יצחקי-וינברגר, 19-Jul-2010

 

 

סופסוף מצאתי קצת זמן להתחיל ולכתוב רשימה של המלצות שלי לגבי לונדון.

למעשה, חזרתי ממש עכשיו מעוד ביקור בלונדון (שהיתי שם במסגרת העבודה), אחת הערים האהובות עלי, עיר נפלאה שביקרתי בה כל כך הרבה פעמים עד שקשה כבר לספור.

 

הזמן דוחק ואני מתכנן עוד לכתוב המלצות רבות נוספות לדברים שכדאי לעשות ומקומות שכדאי לבקר בעיר, שהיא באמת עיר מיוחדת שאפשר להעביר בה חיים שלמים כאשר בכל יום עושים משהו אחר, ולכן החלטתי לכתוב היום בסה"כ 3 המלצות שלדעתי הן ייחודיות ומומלצות לכל מבקר, המלצה שכל אחת היא חוויה בפני עצמה.

 

 

חוויה מס' 1: Afternoon Tea at The Ritz
ישיבה לארוחת "שעת התה" היא מנהג בריטי עתיק יומין שמאפיין את המעמד העליון בבריטניה.

ואם כבר מעמד עליון, אין מקום טוב יותר ל-Afternoon Tea מאשר מלון ה-Ritz הנודע ברח' Piccadilly בלונדון.

המלון הוא גם אחד המומלצים על ידי לשהות בלונדון, אך אם ידכם אינה משגת שהות במלון אתם חייבים, אבל פשוט חייבים להזמין לעצמכם מקום ב-Palm Court בשביל ה-Afternoon Tea. התמונה הבאה תדבר בעד עצמה.

 

 

אווירה יוקרתית, מוזיקה קלאסית חיה, אנשים בלבוש אלגנטי (ללא עניבה וז'קט לא תוכלו להיכנס למקום ואם תעיזו להגיע בג'ינס ייתכן ותזכו אף להיכרות אינטימית עם צוות האבטחה של המקום ולבעיטה בישבן), עשרות סוגים של תה מהאיכות הטובה ביותר, כלי שולחן איכותיים, וגם מזון טוב מאד ואף משביע בצורה מפתיעה, למרות היותו מזון "קל" יחסית – מגוון כריכים קטנטנים, סקונס (אחד הדברים הטובים שיצאו מהמטבח האנגלי שבד"כ לא מצטיין במקוריות, חביבים במיוחד על המלכה), חמאה, שמנת עשירה, ריבה, ועוד שאר קינוחים ועוגות קטנות, פשוט תענוג לחיך.

 

אגב, יש כמה הפתעות אחרות טובות במטבח האנגלי (כך שיש לי עוד הרבה על מה לכתוב בהמשך....), למרות שבאופן כללי המטבח הבריטי אכן אינו מהמטבחים הבולטים בעולם ולמשל המטבח הצרפתי או האיטלקי נודעים הרבה יותר ממנו בעולם. הסיבה ההיסטורית, אגב, למי שמתעניין, היא שהמוגבלות היחסית של הקולינריה הבריטית היא פשוט תוצר של שפע במזון איכותי משך מאות שנים לעומת מחסור במזון איכותי ביבשת אירופה עצמה – כך למשל הצרפתים פיתחו את הצטיינותם בטכניקות בישול, הכנת רטבים ותיבול כדי להסוות טעם של בשר נחות, ירוד ומחריד (ולעתים רקוב), בזמן שהבריטים פשוט נהנו ממזון איכותי ביותר (ובפרט בשרים איכותיים) ולא היה להם צורך להסוות את טעמו....

 

 

מומלץ להזמין זמן רב מראש, הבריטים אוהבים להזמין את המקום לאירועים מיוחדים – פינוק מיוחד לבת הזוג, פינוק מיוחד ליום ההולדת וכו', כך שדרך קבע התפוסה כמעט תמיד מלאה. ההזמנה אפשרית בקלות אונליין בכתובת הבאה:

 http://www.theritzlondon.com/tea/

 

ומה עלות התענוג?

מתחיל מכ-40 ליש"ט לראש ומסתיים בכ-60 ליש"ט לראש, אם מעוניינים לקבל גם שמפניה איכותית וצ'ופר חביב בדמות אחת העוגות המפורסמות של מטבח הריץ.

 

אני ממליץ להגיע למקום עם נהג, אך כמובן שקל מאד להגיע למלון, הוא ממוקם ב-150 Piccadilly ובדיוק ליד תחנת הרכבת התחתית Green Park.

 

 

חוויה מס' 2: The Cabinet War Rooms & Churchill Museum

למי שמעריך היסטוריה ובמיוחד ליהודים שמתעניינים בשואה ובמלחמת העולם השנייה, זהו ביקור מרתק.

מדובר פשוט בצעדה מרגשת לתוך פיסת היסטוריה אמיתית, לבונקר ממנו הנהגת בריטניה ניהלה את המלחמה נגד גרמניה הנאצית והובילה את העולם לניצחון על היטלר.

כפי שניתן לראות מהתמונה, הכניסה צנועה ונחבאת אל הכלים (מימין לגרם המדרגות). מדובר על מרחק הליכה קצר מאד (2-3 דקות) מהביג-בן, בתי הפרלמנט ובית המשפט העליון, ברח' King Charles.

 

 

בתוך הקומפלקס הזה הוקם בנוסף גם מוזיאון ביוגרפי ייחודי שמוקדש כל כולו לראש ממשלת בריטניה הנודע סר וינסטון צ'רצ'יל, אדם מרתק שהיה אדריכל הניצחון על גרמניה הנאצית שלו כולנו חבים חוב בלתי יתואר.

 

 

מוזיאון מרתק שבקלות אפשר להעביר בו כמה שעות, ואני יכול להעיד שגם הדברים הקטנים במוזיאון מאד מעניינים, כמו פינה הסוקרת את חיות המחמד שהיו לצ'רצ'יל במהלך חייו.

הסיור גם מלמד לא מעט על נפש ורוח האדם ובמיוחד על גדולה בעיתות משבר והתמודדות עם לחצים, ומתעוררות במהלך הסיור הרבה נקודות למחשבה כאשר רואים שדווקא איש דגול כמו צ'רצ'יל היה למעשה איש זקן, נרגן, דכאוני, מעשן כבד ואף חובב הטיפה המרה בזמן שמנגד רואים שהפסיכופת הגדול בכל הזמנים, היטלר בכבודו ובעצמו, היה צמחוני חובב בריאות שהסתייג מעישון ומאלכוהול...

 

בקיצור – מומלץ מאד.

 

 

חוויה מס' 3: The London Eye

הוא די חדש, ולכן חלקכם אולי מכירים אותו כ"גלגל המילניום" (הוא נפתח לראשונה לרגל חגיגות המילניום) או כ"גלגל של בריטיש איירווייז", ובאמת שאי אפשר לפספס אותו, ממש מול הפרלמנט הבריטי, והוא אטרקציה תיירותית מהמעלה הראשונה.

 

 

למה אני ממליץ עליו?

ובכן, מעבר לחוויה של נסיעה איטית בגלגל ענקי כזה שמתאימה לכל המשפחה, מדובר בנקודת התצפית הטובה ביותר בעיר לונדון.

זה באמת נוף שמתאים למלכה (A view fit for a queen) וניתן לצפות למרחקים של עשרות קילומטרים לכל כיוון. מבחינתי הטיפוס על הגלגל היה פשוט מצוין להתמצאות מיידית בעיר, הערכת המרחקים בין האטרקציות השונות, וגם חוויה מבחינה ארכיטקטונית – יש הבדל מאד משמעותי כשרואים עיר ממעוף הציפור (ובנחת, באיטיות) לעומת החוויה שלה מקומת הקרקע.

 

אגב, אחת החוויות הפחות נעימות היא התורים במקום... ומה שאנשים לא יודעים הוא שאפשר להימנע מעמידה בתורים האלו ולקבל חוויה הרבה יותר טובה וכלכלית. יש "מסלול מהיר" או "מסלולי בונוס" שעולים קצת יותר, בהם למשל מזמינים שמפניה או קוקטייל לסיבוב ועל הדרך גם לא ממתינים בתור.... יש חבילות מיוחדות אחרות שכוללות גם כרטיס להצגה בערב או כרטיס כניסה למוזיאון, וברוב המקרים המחיר סביר ושוב הבונוס הוא שלא תבזבזו זמן ואין לכם תור..... וכמובן למי שממש מרגיש בזבזן אפשר להזמין קפסולה פרטית – ככה גם כל התיירים הנודניקים לא יחסמו לכם את הנוף.... J

 

בקיצור – מומלץ, במיוחד למי שמבקר בפעם הראשונה בלונדון, ועוד יותר למי שגם לא קמצן ומוכן לשים עוד כמה פאונדים כדי לקבל חוויה קצת יותר משודרגת, ובעיקר נטולת תורים מייגעים.

 

כמו שהבנתם, אני לא מאמין במילים "לונדון לא מחכה לי", אני דווקא מעדיף לומר “London Calling”....