Pub0019.htm

הבורר, דארת' ויידר ופרדוקס הדור ההולך והפוחת

פז יצחקי-וינברגר, 21-Jan-2011

 

 

לא כתבתי כאן משהו חדש כבר הרבה זמן, קיבלתי לא מעט פניות מודאגות, ואני רוצה להתנצל.

 

בניגוד לכל מיני ספקולציות שנשלחו אלי, לא קרה לי שום דבר ואני גם בקו הבריאות (טפו טפו טפו).

פשוט עברה עלי תקופה עמוסה במיוחד, ולא הצלחתי למצוא את הזמן להעלות POST חדש.

 

בסופו של יום אני כן מעלה משהו לאוויר, וזהו למעשה ה-POST הראשון שלי לשנת 2011.

 

אני אתחיל בעניין מוזר ביותר, והוא הקשר של הסדרה "הבורר" לטרילוגיה של מלחמת הכוכבים (Star Wars) וליתר דיוק לסצנה האלמותית בה דארת' ויידר המרושע חושף בפני לוק סקיווקר כי הוא בעצם אביו – אני מקווה שרובנו מכירים את האמרה: “Luke, I am your father”.

 

הסצנה הזו השאירה את חותמה בכל כך הרבה מקומות, במיוחד בפרודיות שונות, אבל אני נדהמתי לראות שגם בשנת 2011 תסריטאים ובמאים משועממים ממשיכים לחקות את הסצנה הזו בדיוק, והפעם נתקלתי בגלגול מודרני שלה דווקא בסדרה "הבורר".

באופן מגוחך ביותר, הייתה סצנה שלמה בסדרה "הבורר" בה קיים מאבק בין נדב לבין הדמות המרושעת בסדרה, המתקראת "יגאל הנאצי", כולל מעין פרפראזה לקרב חרבות האור (Light Sabers) בין לוק סקייווקר לדארת' ויידר, סצנה שבסופה מתגלה כי ככל הנראה אותו "יגאל הנאצי" הוא אביו של נדב....

אמנם ייתכן שזו מחמאה או מחווה כלשהי לג'ורג' לוקאס, אבל מבחינת יוצרי "הבורר" אני אישית סבור שזו אחת הנפילות הקשות שהיו בטלוויזיה הישראלית. התעלול הזה יכול אולי לעבוד על מי שלא מכיר את מלחמת הכוכבים, אבל לרובנו היה פשוט מדובר בסצנה נלעגת ומגוחכת.

 

ועכשיו לעניין אחר, שבו גם אסיים את הגיגיי לשבוע זה – בשנים האחרונות נתקלתי לא פעם באמירות וזמירות כי "הדור הולך ופוחת".

לא משנה אם מדובר בשיחה על מערכת החינוך שלנו והישגיה, על אלימות הנוער, על תוכניות הריאליטי, על ערכים, על ציונות, ארץ ישראל או בכלל, נראה שכמעט כל שיחה שנייה או שלישית מתנקזת לכך שהדור הנוכחי הוא מדורדר יותר מהדורות הקודמים לו, כי יש שינוי חמור לרעה בישראל וכי כולנו נשלם את המחיר על ההזנחה הפושעת הזו מהר יותר משנדמה לנו.

 

כאדם אינטליגנטי אני לא יכול להסכים לאמירות האלו באופן מלא (במיוחד כשהעולם ממשיך להתקדם בצעדי ענק מבחינה מדעית וטכנולוגית, אבל לצערי נראה כי יש בהן אמת, ולו אמת חלקית.

 

ובמה דברים אמורים? בכל מיני תופעות שלא היו קיימות בעבר, שההשפעה התרבותית שלהן ניכרת.

אני אקח לדוגמא את מהפיכת הטכנולוגיה – כשאני גדלתי, העובדה שהיה לי מחשב אישי בבית הייתה חריגה מאד. לאנשים לא היו מחשבים בביתם. וברור לכולכם כי מחשב ה-Apple IIc שהיה לי בבית לא מתקרב בכלל ביכולותיו ובאפליקציות שהיו זמינות לו למה שיש בבית של כל ילד היום. האינטרנט היה בכלל חלום רחוק, לקח המון שנים עד שבכלל נכנסו לעידן ה-BBSים, ועוד כמעט כעשור עד שעולם זה גווע והאינטרנט חדר לישראל, ואני לא מדבר על אינטרנט מהיר בכלל.  מידע היה הרבה יותר קשה להשגה. היום מידע הוא קל להשגה, דבר שהוא לכאורה טוב, אבל אלי מתגנבת התחושה שדור שלם מתנוון בגלל זה.

התחושה שלי היא שבורות הפכה להיות מעין דבר המקובל חברתית, כי אפשר לפצות על בורות (לפחות ברמה השטחית) ע"י חיפוש ב-Google, בויקיפדיה, או באמצעות ה-iPhone שנמצא עליך, בכל עת.

 

אנשים לא טורחים לפתח בכלל ידע כללי, ואפילו אנשים מוצלחים ואינטליגנטים נדחפים ע"י החברה להתמקצעות, לתת-התמחויות ומשקיעים את כל זמנם ומרצם ברכישת ידע מתחום מסוים מאד.

 

יש לי כמה דוגמאות קלאסיות שעל ידן תוכלו לבחון את מי שמסביבכם ולהבין שבאמת הדור הולך ופוחת. תנסו לשאול שאלות מתחום הגיאוגרפיה, ההיסטוריה או האסטרונומיה. שאלות בסיסיות מאד – ותראו שעד כמה שאנחנו צוחקים תמיד על האמריקאי הממוצע שבכלל לא יכול למקם את ישראל על המפה, המצב של הדור הנוכחי שלנו אינו רחוק מכך.

 

אתם בטח חושבים שכל איש שתעצרו מהרחוב יוכל לתת לכם את שמות כל כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו ולסדר אותם לפי המרחק שלהם מהשמש, נכון? אז תתפלאו – לא [למי שלא יודע בעצמו – מרקורי [חמה], ונוס [נגה], כדור הארץ, מאדים, יופיטר [צדק], סאטורן [שבתאי], אורנוס, נפטון, פלוטו וחגורת קויפר]

 

אתם בטח חושבים שכל איש שתעצרו מהרחוב יוכל לתת לכם את שמות ערי הבירה של כל מדינה בעולם, ובטח המוכרות ביותר, נכון?

אז תתפלאו – לא. לא תאמינו כמה ישראלים פגשתי שאפילו לא ידעו כלום על המדינות הקרובות אלינו, למשל שריאד היא בירת ערב הסעודית, שמסקט היא בירת עומאן או שחרטום היא בירת סודאן. אני בכלל לא מדבר על פיסות ידע יותר קשות כמו שבירת טרינידד וטובגו היא פורט אוף ספיין, שבירת טונגה היא נוקואלופה או שבדרום אפריקה התבססה מערכת מוזרה בה למדינה יש למעשה 3 ערי בירה שלכל אחת סמכות שונה (קייפטאון, פרטוריה ובלומפונטיין).

 

אם תשאלו אנשים מי היה קאטו הזקן [או בשמו המלא מרקוס פורקיוס קאטו קנסוריוס] סביר שתיתקלו בעין עקומה, ותגובה דומה תקבלו אפילו אם תשאלו על אנשים יותר מוכרים כמו קיקרו או פובליליוס סירוס. אם תשאלו מי היה חניבעל אני משער שרוב האנשים שכן ייתנו לכם תשובה יגידו שמדובר בחניבעל לקטר, חניבעל הקניבל...

 

בקיצור, אני מקבל את הרושם שרוב האנשים מתחילים להיות כמו היפות ב-"היפה והחנון". כן, היפות כנראה יותר "הצטיינו" מרוב האוכלוסייה והפגינו חוסר ידע גם בבסיס של הבסיס, אבל זו מגמה חברתית, כן, לאט לאט ובזהירות מרבית הדור מפגין בורות. ורוב האנשים גם לא מפגינים יופי שיפצה על זה בצורה כלשהי....

 

ואגב זו אחת הסיבות שאני, חובב טכנולוגיה וגאדג'טים שכמוני, מדיר את רגלי עד היום מפייסבוק. כן, לא נסחפתי אחרי הטרנד ואין לי פרופיל ברשת חברתית זו (ברשת אחרת, אגב, LinkedIn, דווקא יש לי) – מבחינתי מעבר לכל ההשלכות של הפרטיות מדובר פשוט בבזבוז זמן. גם ככה אין לי כמעט זמן לדברים חשובים באמת, אז אני לא הולך להשחית את מעט הזמן שכן נותר לי על דברים חסרי תוחלת. אגב, סקר אחרון הראה כי משתמש פייסבוק ממוצע משקיע שעתיים ביום ברשת החברתית.

 

תחשבו על זה לרגע רק מהבחינה הכלכלית (מעבר לכך שמדובר בנתון מתסכל והזוי ברמה האישית) – נניח ואדם מרוויח שכר זעום של 25 ₪ לשעת עבודה בלבד. זה אומר שאם במקום לבזבז את הזמן שלו בפייסבוק הוא היה עובד שעתיים ביום, הרי שהוא היה חוסך עוד 50 ₪ ביום. זה עוד 1500 ₪ בחודש. 18,000 ₪ בשנה. 720,000 ₪ לאורך קריירה שלמה. ועם ריביות – 1,500,000 ₪. בשורה התחתונה – גם אם אדם מרוויח שכר מינימום כל החיים שלו, שימוש בפייסבוק או בכל "משחית זמן" אחר מסוג זה יעלה לו בדירה אחת לפחות (אם הוא גר באזור המרכז...). אם מדובר באדם עם יכולת השתכרות ניכרת יותר (נניח 250 ₪ לשעה), ההפסד כבר נהיה אדיר ויכול להגיע גם ל-15 מיליון ₪ לאורך חיים שלמים. ברור שהנזק כאן גדול בכל מקרה מהתועלת.

 

טוב, הגיע הזמן לסיים, להפסיק להשחית זמן ולהרוויח כסף... (או לפחות לרכוש עוד ידע....) J

 

אגב, כתבתי את ה-POST הזה בשצף קצף וללא הגהה מינימאלית, אני מקווה שהמסר שלי לפחות היה קוהרנטי, ואם לא אז אני אתנצל שוב, ולפחות אכתוב כאן את תמצית המסר שלי לשבוע זה: הדור (לפחות ברובו) כנראה אכן הולך ופוחת, תתרחקו מפייסבוק ובכלל מ-"משחיתי זמן" (אם לא זה פשוט יעלה לכם הרבה כסף), העתיד אינו נראה מזהיר למין האנושי, אני סבור שיש קשר ישיר בין זמינות המידע בעולם למידת הבורות בעולם, וכן, יש גם מסר טיפשי לשבוע זה: התסריטאים של "הבורר" צריכים להיות קצת יותר יצירתיים ולהפסיק לחקות סצנות ממלחמת הכוכבים.... זה פשוט לא לעניין... J