Pub0025.htm

תעשיות העתיד – מודל להשקעה לטווח ארוך

פז יצחקי-וינברגר, 3-Mar-2012

 

paz

 

אחרי תקופה ארוכה בה לא מצאתי זמן לכתוב, החלטתי להעלות POST קצר אך מעניין מאד, שבעיקר עוסק ב-2 נושאים:

 

הראשון, וזו הכותרת של ה-POST הזה, הוא לגבי תעשיות העתיד ועל מודל שבניתי להשקעות לטווח ארוך.

 

השני, שקשור לנושא בדרך עקיפה, הוא לגבי הפקרת הדורות הקודמים שלנו אותנו – וברשותכם אני אתחיל דווקא בו, כי הוא באמת נושא קצר שימצה את עצמו בכמה דקות של קריאה ובמספר משפטים בודד, ויהווה פתיח ראוי לנושא הכותרת.

 

למה אני מתכוון? ובכן, לכל אחד מאיתנו היו דורות קודמים – הורים, סבים, הורי-סבים, וכן הלאה. האם דורות אלו יכלו לדאוג להסרת כל דאגה כלכלית שלנו ושל שאר קרובינו? מה היה נדרש מהם בשביל להבטיח את זה?

לצורך הבחינה של נושא זה, בואו ניקח סביבה יציבה יחסית פוליטית ומדינית – למשל שוויץ שקיימת במתכונת די דומה מאז שנת 1292 לערך עד היום, או אפילו ארה"ב ב-200 השנים האחרונות.

 

ועכשיו בואו נצא במסע בזמן 100 שנים אחורנית, ונדמיין שאחד מקרובינו בחר להפקיד למעננו סכום לא גבוה ששווה ערך ל-1,000 דולר של היום (נניח שכר חודשי לא גבוה במיוחד) בבנק שוויצרי, בתוכנית שמרנית ביותר, סולידית ומובטחת ע"י הממשלה, בה יקבל ריבית של 4% לשנה בלבד בנוסף להפרשי הצמדה. כאשר הוראות הקרוב לבנק הן ברורות וחד משמעיות – לא נוגעים בכסף הזה בשום פנים ואופן והוא הופך לנזיל רק בעוד 100 שנה בדיוק. המשמעות - הקרוב למעשה מוותר על הכסף הזה, שהוא לא סכום עצום, לטובת הדורות הבאים, ולא ייהנה ממנו בחייו לעולם.

 

לא תאמינו, אבל הסכום הזה יתפח רק כקרן תוך 100 שנה ללא פחות מ-50,000$, ואם נחשב למשל אינפלציה ממוצעת של 3% לשנה, הרי שהסכום יגיע תוך 100 שנה ללא פחות מ-811,000$!

 

ומה אם הקרוב היה משאיר הוראה לבנק להמתין 200 שנה במקום זאת?

ובכן, הסכום היה תופח כקרן ללא פחות מ-2.5 מיליון דולר, ועם הפרשי הצמדה כאמור לעיל היה מגיע ללא פחות מ-703 מיליון דולר ארה"ב!!!

 

כלומר – אם קרוב משפחה שלכם, אפילו לא מוצלח במיוחד, שמרוויח שכר מינימום בסה"כ, היה מספיק חכם להשאיר משכורת חודשית אחת בלבד שלו קפואה בזמן עבורכם לפני 200 שנה, כלומר מקריב שכר חודשי אחד שלו לא על שטות כלשהי, יכולתם אתם ומשפחתכם לקבל היום ולהיות בעלי הון של כ-700 מיליון דולר!!!

 

יותר מזה, אם הקרוב היה שם סכום משמעותי יותר,למשל שווה ערך ל-20,000 דולר ולא רק שווה ערך לכ-1,000 דולר, תוך 200 שנים היה מדובר בהון של לא פחות מ-14 מיליארד דולר!!! כן כן, 14 מיליארד דולר ארה"ב!!! חשוב שתבינו - יש המון כוח לכסף לאורך זמן (בשל רכיב הריבית דריבית), במיוחד כאשר לא מוציאים אותו, ולמעשה לכל אחד מאיתנו יש את היכולת לשנות את החיים של קרובינו בעתיד באופן ניכר, רק אם נשכיל לעשות זאת – כפי שלא עשו בשבילנו.

 

זה באמת על קצה המזלג רק כדי לעורר את סקרנותכם – אני פיתחתי מודל הרבה יותר מורכב שמאפשר למי שהוא עשיר כיום ויש לו כמה מיליוני דולרים פנויים להשקעה ליצור מבנה משפטי ייחודי שישמר את ההון המשפחתי שלו לדורי דורות, ואף יחזק אותו משמעותית, תוך ניטרול כל הסיכונים שמטבע הדברים קיימים – החלטות עסקיות כושלות, אי יציבות פוליטית ומדינית, מלחמות, מהפיכות, גירושין, מוות, סכסוכים משפחתיים, עיקולים וסיכונים משפטיים וכו' – ולמעשה זה הסטארט-אפ הבא שלי, שהוא מעין סטארט-אפ משפטי לאנשים עשירים במיוחד, עם דגש על חשיבה פיננסית לטווח הארוך – מדובר בעצם בהקמת מבנים משפטיים יחודיים שיאפשרו לעשירים לוודא שמשפחתם נשארת עשירה לנצח, ואם לא לנצח אז לפחות לכמה מאות שנים, והדבר נכון גם אם דורות ההמשך לא יהיו מוצלחים ו/או נבונים כמו הדור המייסד, ואפילו אם יעשו שגיאות קריטיות בהמשך הדרך.

 

ואם בטווח הארוך עסקינן, אגיע לנושא שהוא הכותרת של POST זה, והוא תעשיות העתיד.

ושוב אני אכתוב את זה בפרספקטיבה של 200 שנים אחורנית.

 

תחשבו רגע על החברות הגדולות שאתם מכירים היום:

קחו את חברות הרכב למיניהן כמו למשל הונדה, מרצדס או פורד – האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

קחו את חברות המטוסים למיניהן כמו בואינג או איירבס - האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

קחו את חברות התוכנה כמו מיקרוסופט, אורקל או סאפ - האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

קחו את חברות המחשבים והמעבדים כמו דל, אפל, אינטל או AMD - האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

קחו את חברות התרופות כמו MSD, GSK או אפילו טבע שלנו - האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

קחו את חברות הנפט הגדולות כמו BP, של ואפילו כל התעשייה במדינות השכנות לנו - האם תעשייה כזו בכלל הייתה קיימת בשנת 1812? ודאי שלא.

אבל למה ללכת רחוק כל-כך כמו 200 שנה?

קחו את חברות הסלולר – ותחזרו 30 שנה אחורנית..... איפה הן היו?

ואם חוזרים 30 שנה אחורנית, זוכרים חברות כמו קודאק? מה קרה להן היום? המצלמות הדיגיטליות מחקו להן את השוק לחלוטין.

 

הנקודה שאליה אני חותר היא שיש מהפיכות של ממש בעולם, ונוצרות תעשיות חדשות לחלוטין – ואיתן הון חדש לחלוטין שמשנה את תמונת המצב מן הקצה אל הקצה – וקצב המהפיכות הללו רק הולך וגדל, כך שאם בעבר היה לוקח לתעשייה מסוימת 50 שנה לגווע, היום זה יכול לקרות תוך 10-20 שנים בלבד.

 

תחשבו לרגע מה היה קורה אילו יכלו לקחת אתכם 50 שנה לעבר, ולתת לכם סכום להשקעה של 100,000$ בשביל לקנות מניות של חברות שונות – ברור שהייתם יכולים לקנות במחיר אפסי מניות שהיום שוות הון תועפות, כי הייתם יודעים איזה תעשיות יתפתחו ולאיזה מהן יש את הפוטנציאל הכי גדול – וסביר להניח שהייתם מפזרים את הכסף במגוון חברות והיום הייתם בעלי מניות גדולים מאד במיקרוסופט, אפל, גוגל, IBM, אינטל, בואינג, איירבוס, דל, אורקל, סאפ, מרבית יצרני הרכב השונים בעולם וגם כמובן משקיעים בזהב, נפט וכו'.

והתשואה על הכסף? ברור שהייתם יכולים תוך 50 שנה להכפיל את הכסף שלכם פי 4,000 או פי 5,000, כך שבמקום 100,000$ היו לכם 500 מיליון דולר!

חלק מהעניין אגב הוא לא רק לחזות מי התעשייה שתתפתח ותצליח, אלא גם את החברות הספציפיות והאנשים הספציפיים שיש להם יכולת ניהול והובלה ויהפכו את העסקים שלהם לעסקים גלובאליים – זה הופך את העניין לקצת יותר קשה, כמובן.

 

מכונת זמן למיטב ידיעתי לא הומצאה (עדיין....), כך שלמרבה הצער כל מה שתיארתי אינו אפשרי – וברור לכולנו שלידע שלנו היום יש ערך גדול מאד באופן רטרואקטיבי ושאם הייתה יכולת לחזור לעבר כמעט כל הדיוט ו/או אידיוט היה יכול ליצור הון עצום בקלות – כל מי שראה את סדרת הסרטים "בחזרה לעתיד" – Back to the future עם מייקל ג'יי פוקס יודע על מה אני מדבר, ובמיוחד לעניין הסרט השני וביף..... מי שלא מבין על מה אני מדבר – פשוט חור בהשכלה, חובה שתלכו לראות את הסרטים.... J

 

אז למה אני בכלל מקשקש על משהו תיאורטי לחלוטין?

ובכן, כי הוא לא – יש מדע שלם שנקרא עתידנות, שמנסה לחזות מה יהיה בעתיד, וניתן להניח בקירוב לא רע מהן תעשיות העתיד.

 

בטח קראתם בזמן האחרון על עיזי העכביש (עיזים שיש להם גנים של עכבישים שמייצרות חלב בו יש קורי עכביש, מהם מייצרים אפודים מגד כדורים חזקים יותר מקוולאר), או על שמרי הדלק (שמרים שמייצרים דיזל מסוכר!), על הסינגולאריטי של ריי קורצוויל, על בינה מלאכותית צבאית (רובוטים / מל"טים / טנקים לא מאויישים) ואפילו על ייצור איברים להשתלה במעבדה.

מה יקרה אם תיקחו 100,000 דולר שיש לכם היום ותשקיעו אותם ב-100 חברות כאלו? איפה תהיו בעוד 50 שנה מהיום?

 

ובכן, אם נניח שאתם ממש גרועים בחיזוי העתיד ותקלעו רק ל-2% (2 חברות בלבד) מהמקרים – הרי שבעוד 50 שנה הנכדים שלכם יקבלו "רק" 10 מיליון דולר מכם.

 

אם תהיו ממש טובים בחיזוי תעשיות העתיד (וגם בחברות שבכיוון המתאים שיוכלו להפוך לעסקים גלובאליים) ו-20% מההשקעות שלכם יקלעו למטרה - הרי שבעוד 50 שנה הנכדים שלכם יקבלו כבר 100 מיליון דולר מכם!

 

כלומר העתיד שלכם ושל משפחתכם בהחלט "תלוי בעתיד" – אם תקבלו החלטות נכונות היום, כשאתם צעירים, כשתהיו זקנים תוכלו להיות אנשים מבוססים מאד – ואחד הדברים שאני שוקד עליהם בימים אלו הוא שכלול מודל שגם ינתח מהן תעשיות העתיד (בטווחי זמן ארוכים – 25 עד 100 שנים מהיום), וגם מהם הגופים שסביר להניח שישרדו וישגשגו בטווח הזמן הארוך הזה, ומבצע השקעות בהתאם, כאשר אני שוקל גם להציע לאחרים להשקיע במודל הזה, בניהולי.

 

לסיכום – מחכה לי תקופה מרגשת ומעניינת מאד, אני בטוח באופן מוחלט שההשקעות הכי טובות הן השקעות לטווח ארוך ואפילו ארוך מאד, שהסיכויים של השקעות מהסוג הזה, בוודאי כשהן נעשות בחוכמה - הם הכי טובים, ובמיוחד כאשר המשקיעים משקיעים במיזמים כספים שהם מוכנים להתנתק מהם לשנים רבות ואולי אף לכל חייהם ולא להנות מהם – אני בטוח שרק מי שיכול להרשות לעצמו לוותר על כספים משמעותיים שיש לו בחייו לטובת השקעה לטווח הארוך ולמען הדורות הבאים יכול להבטיח את השגשוג הכלכלי של הדורות העתידיים שלו באופן כמעט ודאי – כך שיש לפני 2 מיזמים אדירים שאני שוקד כיום על הקמתם – כאשר שניהם מוקמים בימים אלו ממש תחת מטרייה אחת ששמה Weinberger Wealth:

 

הראשון, כפי שתיארתי, הוא מיזם לשימור עושרם של העשירים למשך מאות שנים והבטחת השגשוג הכלכלי של משפחותיהם – מיזם שמתאים למי שעשיר כיום ובעל הון רב זמין, מנהיגי מדינות וכו'.

המשמעות היא שמי שהוא עשיר כיום יוכל לוודא שצאצאיו ימשיכו להנות מהעוצמה הכלכלית שלו גם במאות השנים הבאות, גם אם העולם ישתנה דרמטית וגם אם הם יקבלו החלטות שגויות ויעשו שטויות – לאדם אין מושג עם מי הבן של הנכד שלו יתחתן או איזה סוג של אדם הוא יהיה, ומיזם זה גם יוודא שרוח האדם המייסד תשרה, תפעל והוא יורגש בחיי כולם גם מאות שנים לאחר מותו.

 

השני, הוא מיזם שמיועד לאנשים מן השורה ולאו דווקא לאנשים עשירים במיוחד או אמידים, ויוכלו להיכנס אליו אפילו אנשים שיכולים להשקיע סכומים נמוכים (אפילו 50,000-100,000$!) אבל במחוייבות לטווח ארוך, מאוכוון עתידנות וחיזוי מיהן "תעשיות העתיד" – כלומר שוב אנשים שיוכלו למעשה לוותר על ההנאה מהכסף במהלך חייהם או לדחות אותה לשנים רבות – מטרת המיזם היא שבעוד 3-4 דורות הצאצאים של אותם משקיעים יהפכו לעשירים מאד בעצמם, ולאתר בדיוק את החברות שבעוד 50 שנה יהיו חברות גלובליות שיהיו שוות מיליארדי דולרים, ולקנות בהן אחזקה יקרת ערך "בנזיד עדשים", בתזמון הנכון.