Pub0027.htm

דעה: על הפליטים, על המסתננים, ועל אוזלת היד הישראלית שביניהם

Paz Itzhaki-Weinberger, 20-May-2012

 

paz

 

הגעתי למסקנה כי אין מנוס אלא להעלות על הכתב את דעתי על אחד הנושאים הבוערים על סדר היום שלנו, וכי הגיעה השעה כי יישמע קול שפוי בעניין זה – נושא ה-"פליטים" והמסתננים מאפריקה, נושא בו ממשלת ישראל כושלת כישלון מחפיר ונראה כי אם אף אחד לא יתעשת כולנו נשלם את המחיר בעתיד הלא רחוק.

 

קודם כל, אני מוצא לנכון להוקיע קולות קיצוניים בציבור הישראלי שמנסים לטעון בכלי התקשורת בכל כוחם, שוב ושוב, כי גל הפשע האחרון ששטף אותנו מאת אותם "פליטים" אומללים (שיודגש שלפי פרסומים אחרונים כבר מבצעים לא פחות מ-50% מהפשעים בתל-אביב רבתי למרות שמדובר בכמה עשרות אלפי בני אדם!), הוא גל של "פשיעת מצוקה" וכי מדובר למעשה באנשים מסכנים שמדינת ישראל הפקירה ולא מאפשרת להם לעבוד ולכן נגררים בעל כורחם לביצוע פשעים שונים לצורך מחייתם היומיומית.

 

ואני שואל – האם אונס ברוטאלי הוא "פשע מצוקה" ???  האם רצח הוא "פשע מצוקה" ???  האם תקיפה אלימה בסגנון התפוז המכאני היא "פשע מצוקה" ???  אני לא ראיתי את אותם מסתננים מסודן או אריתריאה צובאים על הסופרמרקטים ומבצעים מעשי שוד של מוצרי מזון, אני דווקא נתקלתי בתופעה של גל מעשי אלימות קשים, גל של אונס ותקיפה מינית של נערות ונערים, ואני רואה את אותם "פליטים" דווקא קונים במיטב כספם (לכך דווקא יש להם כספים) וודקה, בירה ושאר משקאות אלכוהוליים ורובצים שיכורים בפינות הרחוב, בגנים ציבוריים או משוטטים באופן מוזר ותמוה ברחבי תל-אביב, לא פעם על גבי אופניים.

 

צר לי "לפוצץ את הבועה", אך לדוגמא, ברור כי אדם רעב ובמצוקה שלא יכול לעבוד לא מתגנב בגלל מצוקתו בחניונים חשוכים אחר נערות צעירות ביחד עם חבריו ומבצע בהן מעשה אונס קבוצתי.

 

יתרה מזאת, כבר מזמן לא מדובר בכמה מאות או אלפי פליטים שישראל מגנה עליהם, מרבית המסתננים לגבולותינו הם סוג של מהגרי עבודה שבכלל לא נשקפת להם כל סכנה במדינת מולדתם ובחרו להגיע לכאן מטעמי נוחות כאשר בדרך כלל מדובר דווקא באנשים החזקים יותר שיכלו לארגן כמה אלפי דולרים כדי לארגן את יציאתם ממדינת המקור והגעתם והברחתם לתחומי מדינת ישראל, בזמן שהחלשים שבאמת זקוקים לעזרה או נשקפת להם סכנה כלל לא יכלו לגייס את המשאבים לצורך הגעה לישראל.

 

חשוב שכולם יבינו – מדובר בעיקר באנשים שמגיעים לכאן מטעמי נוחות, ממדינות נחשלות בהן אלימות קשה (ובמיוחד אלימות קשה כלפי נשים) ותפיסה של נשים כחפצים וכרכוש נטול כל זכויות ודעה היא עניין בסיסי וחלק אינהרנטי מהתרבות והחינוך שלהם. חלק ממדינות אלו (כמו סודן) בכלל מוגדרות כמדינות אויב של מדינת ישראל.

 

תחשבו על המצב ההפוך - אם חלילה בחורה ישראלית הייתה מוצאת את עצמה לבדה בגבול סודן או אריתריאה, לאיזו קבלת פנים היא הייתה זוכה שם מהמקומיים? ובכן, אני מניח שיש סיכוי סביר ביותר שהיו יורים בה ירייה אחת בראש כבר על גדר הגבול ואחרי זמן קצר ניתן היה במקרה הטוב לאתר את עצמותיה היבשות בדיונה הקרובה, או אם היה "מתמזל מזלה" והיא הייתה מצליחה לחצות בדרך כלשהי את הגבול הרי שתוך זמן קצר הייתה ככל הנראה זוכה להכיר את האירוח המקומי ובכך נופלת קורבן לאונס קבוצתי של עשרות מקומיים ולאחר מכן לרצח אלים באמצעות מאצ'טה.

 

חשוב לומר זאת בבירור - גל המסתננים הללו (שכאמור רובם המוחלט אינו פליט מכל סוג שהוא) מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל, על כל המשתמע מכך, ויוביל לתופעות שמעולם לא חלמנו שיהיו מנת חלקה של מדינת היהודים.

 

בהקשר זה חשוב לי להוקיע עוד עניין – אותם גורמים קיצוניים והזויים (רובם גורמי שמאל קיצוני) שתומכים משום מה במסתננים מנסים לפרוט על נימי נפשנו ולהשוות כל הזמן אותם ליהודים בזמן השואה, לא פחות. מבחינתי מדובר בנושא מקומם ובזילות זכר השואה ומי שאומר לי כך באופן מיידי נתפש על ידי כאידיוט גמור  – אין בכלל מקום להשוואה של מה שעובר על פליטים מאפריקה בימינו אנו לעומת מה שעבר על העם היהודי בזמן גרמניה הנאצית, שלא לדבר על כך שכפי שציינתי לעיל מרבית המגיעים לגבולותינו כיום הנם מסתננים ולא פליטים שבכלל רוצים לשפר את מצבם הכלכלי והנם "מהגרי עבודה" ומיעוטם הקטן הם פליטים שנמלט על נפשו מפני סכנה כלשהי.

 

יותר מכך, האם שמעתם פעם על "גל הפשיעה של הפליטים היהודים מהשואה"? האם מעט היהודים שהצליחו להימלט מהתופת היו נעים בקבוצות ומבצעים בבנותיהם של המקומיים מעשי אונס קבוצתיים ברוטאליים? האם עמים אחרים שנפלו קורבן נהגו כך? האם שמעתם על "גל הפשיעה של הפליטים הארמניים"? ברור שלא. למיטב ידיעתי והבנתי, פליטים אמיתיים שבורחים על נפשם מנסים להשתלב בחברה אליה גלו שלא ברצונם, נזהרים שבעתיים מכל מה שהמקומיים מחשיבים כנמצא בשוליים של המקובל, נעים בין הטיפות ונזהרים שלא להפר קוד התנהגות מקומי כלשהו, דואגים למשפחותיהם בכל נימי נפשם ויחד עם זאת רוצים בכל נפשם לנסות לחזור למולדתם ולחיים רגילים ברגע שזה יתאפשר. שיהיה ברור - זה ממש לא המצב בו אנו נמצאים.

 

מה שמצער אותי הוא שיש בפוליטיקה הישראלית רק קול אחד שפוי בעניין – קולו של אלי ישי, שר הפנים, ממפלגת ש"ס, אשר קורא לכלוא את המסתננים ולגרשם, תוך מימון הגירוש ע"י המדינה.

 

זה פשוט לא ייאמן – מפלגת ש"ס, שבוודאי לא רואה אותי (כאדם חילוני ממוצא אשכנזי) כחלק מציבור המצביעים הפוטנציאלי שלה אלא ייתכן דווקא כ-"פרה חולבת" למימון ציבור המצביעים שלה, היא היא היחידה שלה יש נרטיב מתאים למצב הנוכחי ורעיונות טובים לפתרון בעיית המסתננים.

 

הדעה שלי לגבי הצעדים הנדרשים היא פשוטה ביותר:

1)       אכיפה חזקה בגבול – מניעת הסתננות: חייבים ליצור מצב בו אדם שמנסה לחצות גבול ישראלי (כלשהו) שלא דרך מעברי הגבול, דמו בראשו – נוכחות חזקה של צה"ל והנחיות של פתיחה באש חיה על מנת להרוג לעבר כל תנועה על הגבול, כאשר ברור שמרבית המסתננים כיום מוברחים לפה תוך הסתייעות בבדואים מסיני. הדבר ימגר גם תופעות של טרור, הברחת אמצעי לחימה, הברחות סמים וסחר בנשים, ולא רק הסתננות – מדובר בצעד הכרחי ונכון בכל מקרה למיגור שלל תופעות שמשפיעות לרעה על ישראל. חשוב שיהיה ברור לכל האנשים שניסיון לחצות את גבול ישראל שלא כדין יוביל במרבית המקרים למוות ושלא מדובר בהפקר.

 

2)      כליאת מסתנני עבודה וגירושם למדינת המקור שלהם: בדיוק כמו שמציע אלי ישי, אין לי מה להוסיף.

 

3)       העברה של פליטים לגבול אחר: יש אכן פליטים שלא ניתן להחזיר למדינת המקור שלהם. למזלה של מדינת ישראל יש לה "גבולות פרוצים" אחרים, כך למשל הגבול עם לבנון. אני לא רואה בעיה עם מימון הסעת פליטים מגבול מצרים לגבול הלבנוני, ושהם יהפכו לבעיה של לבנון (בדיוק כמו שמצרים גורמת לכך שבעיית הפליטים האפריקאיים תעבור הלאה אלינו). יש מי שיגיד שזו גישת NIMBYNot In My Back Yard אבל אני לא רואה בכך בעיה, זה מאד נחמד להטיף מוסר (במיוחד אם אתה באירופה), מעניין אותי לראות מה היה האיחוד האירופי הנאור עושה אם ישראל הייתה שולחת ע"ג אוניות מאות אלפי מסתננים שכאלו מהגבול המצרי של פליטים לכאורה לקפריסין... אגב יש אפשרות אחרת – ישראל יכולה לטעון שבגלל מצבה הכלכלי וכמדינה שאינה נמנית על הכלכלות הגדולות בעולם, היא מתקשה לסייע ולקלוט פליטים שכאלו, ולנייד אותם למדינה אמידה ומבוססת יותר (כמו גרמניה...) שערוכה להתמודד איתם ויכולה לממן רק את השינוע שלהם למדינה המבוססת יותר – גם כן מעניין אותי כיצד יגיבו אותן מדינות כאשר יעמוד מולן גל של מאות אלפי מסתננים אלימים....

 

4)      מתן קנסות כבדים למעסיקים של מסתננים כאלו: אני בעד מתן קנסות של מאות אלפי ₪ לכל עובד ואף מאסר בפועל למעסיקים שכאלו – מי שפליט אמיתי יקבל מקלט ויכולת להשתכר ולעבוד כדין, מי שבא לכאן כדי להיות מסתנן עבודה לא חוקי – חשוב שפשוט לא תהיה לו עבודה ולכן יידע מראש לא לבוא לכאן כי אין מה לבוא לכאן, אין יכולת להשתכר בישראל כעובד זר לא חוקי.

 

 

השורה התחתונה – לדעתי רצוי שנגיע למצב בו יהיה ברור לכל מסתנן אפריקאי שקודם כל, רבים הסיכויים שלו למות על הגבול, עוד לפני שיגיע למדינת ישראל, אם ינסה לבוא לכאן. מעבר לכך, חשוב שיהיה ברור לכל מסתנן אפריקאי שאין כאן בכלל עבודה בשבילו ושאין לו בשביל מה לבוא לפה וכדאי שהוא יקדיש את המשאבים שלו לצורך הגעה למדינה אחרת, עוד חשוב שיהיה ברור לכל מסתנן אפריקאי שגם אם איכשהו יצליח להשתחל פנימה לתוככי מדינת ישראל, רוב הסיכויים שייכלא תוך זמן קצר במתקן לא סימפטי במיוחד שהתנאים בו יהיו אפילו גרועים ביחס למקובל במדינת המקור שלו ושהוא יוחזר למדינת המקור שלו תוך זמן קצר, ושיהיה ברור שגם אם איכשהו יחמוק מכל המסננת הזאת וכל המנגנונים שיוקמו לצורך כך יש סיכוי טוב שיימצא את עצמו פתאום בכלל בדרום לבנון או בספינה בלב ים בשטח הימי של קפריסין...

 

ונקודה אחרונה למחשבה, מעבר לסכנה הדמוגרפית לישראל, לגל הפשיעה וכו' שכולם מדברים עליו – כולם שוכחים מי הקורבנות האמיתיים של גל המסתננים הזה – תושבי השכונות הישראליים שהפכו לעיר המקלט למסתננים אלו – למשל בדרום תל-אביב. תדמיינו מה עובר על האנשים האלו, שבבת אחת השתנה כל עולמם ואין להם תחושת ביטחון בסיסית בבית שלהם עצמם, שהבנות שלהם לא יכולות אפילו לרדת לשנייה אחת לחצר ושחדר המדרגות של הבניין שלהם עצמם הפך למאורת פשע, אלכוהול וסמים.

 

לדעתי אם לא תטופל התופעה של המסתננים תיווצר תופעה אחרת בעייתית ביותר (ולא רחוק היום לכך, אולי אנחנו קרובים יותר ממה שאנחנו חושבים) של תושבים מקומיים שייקחו את החוק לידיים ואולי אף ניתקל בגל רציחות של מסתננים ע"י התושבים המקומיים שפשוט יידחקו לקצה – חשוב להבין שמראש מדובר בתושבים של אזורים ושכונות יותר נחשלות בארץ, שמצויים ממילא במצוקה כלכלית משל עצמם ולא חיו אף פעם בתנאים טובים, אנשים טובים ופשוטים שפשוט קורסים תחת קשיי היום-יום ושכל שהיה להם על מנת לנחם את עצמם על חייהם הקשים הוא קצת שקט או נחת מהילדים שלהם ואולי כמה שעות ביום של מקלט בבית שלהם עצמם – ועכשיו גם את זה גוזלים מהם, בנותיהם בסכנת אונס, ילדיהם בסכנת תקיפה ומוות, ביתם הצנוע הפך ממקלט מהחיים הקשים למקום סכנה ולמאורת פשע, כל מי שסובב אותם הוא בן תרבות אחרת, זרה, עם קודי התנהגות שונים, והם עצמם חיים בחשש ופחד מתמיד – אני בטוח שבסוף זה יתפוצץ בפרצוף ומישהו (או אולי אף הרבה אנשים) פשוט יישברו וייקחו את החוק לידיים, לדעתי זה השלב הבא שמתבקש בנסיבות העניין – מי שהפכו לו את הבית לגיהנום יתחיל להתנהג בהתאם ואולי לנסות לשנות את המצב בעצמו ולהשיב את מחוזות ילדותו כקדם, אם המדינה תגלה אוזלת יד בטיפול בתופעה.