Pub0035.htm

"המלאך השומר" – האפליקציה החינמית שיכלה להציל את הנערים החטופים

Paz Itzhaki-Weinberger, 2-July-2014

 

paz

 

קיבלתי את החדשות האיומות על מציאת גופותיהם של נפתלי, גיל-עד ואייל דווקא לא כשהייתי בארץ, אלא בדיוק כשהייתי בבריסל (מוניתי לאחרונה כמומחה מטעם האיחוד האירופי – European Commission) ופשוט לבי נחמץ, הרי גם אני קיוויתי כמו כולם כי הנערים יימצאו בחיים, יחולצו וישובו הביתה בשלום, וכעת תקווה זו נגוזה. אי אפשר לתאר את התחושות – מדובר פשוט באסון נורא, בטרגדיה שאין כדוגמתה.

 

אבל אצלי הלב נחמץ פעמיים, בדיוק בגלל אותו דיווח על קיומה של אותה שיחה נודעת לשמצה למוקד 100 בה שוטרי משטרת ישראל התעלמו מהקריאה לעזרה של הנער האמיץ גיל-עד שבתושייתו ניסה ואף הצליח להזעיק עזרה, תחת לחץ איום, קריאה נואשת ואחרונה לעזרה שלדאבון הלב לא נענתה.

 

ולמה אני אומר שלבי נחמץ פעמיים? כי אני אחד מ-6 שותפים מייסדים של מיזם שנועד בדיוק להציל חיי אדם, מיזם "המלאך השומר" (בבעלות חברת קבוצת אי-פז תוכנה בע"מ, חברה שהוקמה במיוחד לצורך כך), וכמה חודשים קודם לכן כבר סיימנו בהצלחה את הפיתוח והבדיקות של האפליקציה ושחררנו לרשת אפליקציה חינמית שייתכן והייתה יכולה לסייע ולהציל את הנערים החטופים, ובסבירות גבוהה אפילו הייתה מצילה אותם ומביאה את הפרשיה לסיום בו-ביום. לא מדובר ברעיון תיאורטי אלא באפליקציה שכבר כתבנו והשלמנו ושחררנו כשירות לציבור, בחינם! האפליקציה כבר מוכרת בחו"ל ואפילו שידרו עליה מקטע בערוצי טלוויזיה כמו ערוץ ההיסטוריה וערוץ Bio, ששודרו לעשרות מיליוני צופים (עוד החל מחודש מרץ 2014!), אבל למרבה הצער בישראל היא עדיין לא כ"כ מוכרת.... L

 

הנה קישור לסרטון (בן דקה אחת בלבד) על האפליקציה, ששודר בחו"ל ומסביר במה מדובר:

http://www.youtube.com/watch?v=snfNyhLrz54

http://www.e-paz.com/GA.mp4

 

על רגל אחת, מדובר באפליקציה שמאפשרת לך בלחיצת כפתור ובפעולה מאד פשוטה לשדר אות מצוקה שמגיע קודם כל לאנשי קשר שהם מי שהגדרת מראש (במקרה של הנערים למשל יכול היה להיות אות מצוקה שמגיע להוריהם, לקרובי משפחה, חברים וכו') ואנשי קשר אלו לא רק שיודעים בזמן אמת ומייד בלי שיהוי שאתה במצוקה, אלא שהמיקום הפיזי שלך מתועד ונשלח באותו הקישור כך שהם גם יודעים איפה אתה בדיוק באותו הרגע. האפליקציה המשלימה (Guardian Angel Observer), ה-"צופה", מאפשרת לעקוב אחריך בכל זמן נתון גם אם אין אות מצוקה ששודר על ידך.

 

האפליקציה גם מאפשרת פתיחת שיחה קולית מול מוקד (מספר שמוגדר מראש), זה יכול להיות למשל מוקד 100 של המשטרה אבל גם כל מספר טלפון אחר של מי שאתה סומך עליו שיפעל למענך ויציל אותך, כל זה קורה במקביל למשלוח הודעות המצוקה (שהן הודעות SMS), והאפליקציה בתבונה רבה גם דואגת להחשיך את המסך ולנעול את הנייד ולהשתיק אותו כדי למנוע מתוקף / חוטף / גורם עוין פוטנציאלי שלידך לדעת שהעזרה בדרך ולמנוע ממנו לזרוק את הטלפון או לפגוע זו בכל צורה, וכך מתאפשרת הגעת העזרה, הנייד יכול להישאר בכלל בכיס או מוחבא.

 

בנסיבות העניין של נפתלי, גיל-עד ואייל אפשר (ואף רצוי) להיות ביקורתיים מאד כלפי התנהלות מוקד 100 ומשטרת ישראל בכלל, אבל חשוב לזכור שבמוקד שם גם מוצפים באינספור שיחות סרק, במתיחות וכו' כולל של כל מיני נערים קלי דעת, ולי לפחות ברור שרק משפחתו של אדם (וכאן בבירור יש משפחות אצילות נפש) יודעת מיהו, יודעות שאין אצלו קריאת "זאב זאב" ושקריאת מצוקה ממנו היא דבר רציני, והמעגל שסובב אדם הוא מי שאפשר לסמוך עליו בעת צרה, ופחות על אנשים זרים (אפילו אם מדובר בשוטרים שזהו תפקידם) - ואני בטוח (ולכן לבי נחמץ אפילו 3 פעמים!) שאם על הנייד של גיל-עד הייתה מותקנת האפליקציה שלנו, שהיא חינמית ולוקח בדיוק 2 דקות להתקין אותה, והוא היה מפעיל קריאת מצוקה בפשטות (דבר הרבה יותר קל לביצוע מאשר לחייג למוקד 100 שהוא הצליח בדרך-לא-דרך להצליח ולעשות תחת עיני החוטפים, דבר לא טריוויאלי בכלל), הוריו ומכריו היו יודעים בזמן אמת שהוא במצוקה, יודעים היכן הוא בדיוק (איכון GPS או לפי אות הנייד – יכולת מובנית של האפליקציה שלנו), היו יכולים לעקוב אחרי המיקום שלו בזמן-אמת, ואני בטוח שהיו עושים כל שביכולתם כדי להציל את בנם ואולי שלושת הנערים היו עמנו היום, בין החיים.

 

הרעיון לפיתוח האפליקציה עלה לאחד המייסדים (זיו קידר) בכלל בגלל מקרים רבים אחרים שניתן היה למנוע, כמו האונס המחריד בחניון גן העיר בתל-אביב, תקיפות ומקרי רצח שונים, מצוקה של קשישים וחולים, וכמובן המקרה המחריד של ענבל עמרם – נזכיר, מדובר במרץ 2006, שם שוב בגלל התרשלות של המשטרה נערה צעירה ויפה אינה עוד עמנו, ודיממה למוות מפגיעות חיית אדם פלסטיני בזמן שניתן היה להצילה בוודאות מוחלטת.

 

חשוב לי להדגיש שאנו הרמנו ממשאבינו שלנו (בהשקעה של כ-200,000 דולר ארה"ב מהכיס שלנו) את האפליקציה והטכנולוגיה, הרמנו צוות מדהים של 5 מייסדים (זיו, עמית, אלעד, אטי ואנוכי) שיש להם יכולות משלימות כדי להקים את המיזם, כעת אף צירפנו למיזם מייסדת נוספת חדשה מהודו (סמיטה) כך שיש כיום 6 אנשי צוות במיזם, וזה מיזם ישראלי-הודי משותף.

 

יש עוד מידע גם באתר האינטרנט שלנו: http://www.e-paz.com

 

הנה קישור להורדת האפליקציה לאנדרואיד (בחנות Google):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epaz.GuardianAngelApp

 

הנה קישור להורדת האפליקציה המשלימה, ה-"צופה" לאנדרואיד (בחנות Google):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epaz.GuardianAngelObserver

 

הנה קישור להורדת האפליקציה באמזון (Amazon AppStore):

http://www.amazon.com/e-Paz-Group-The-Guardian-Angel/dp/B00L83G70U/ref=sr_1_4?s=mobile-apps&ie=UTF8&qid=1404282802&sr=1-4&keywords=The+Guardian+Angel

 

הנה קישור להורדת האפליקציה המשלימה, ה-"צופה" באמזון (Amazon AppStore):

http://www.amazon.com/e-Paz-Group-Guardian-Angel-Observer/dp/B00LA95TG0/ref=sr_1_1?s=mobile-apps&ie=UTF8&qid=1404282764&sr=1-1&keywords=The+Guardian+Angel+Observer

 

 

הצוות ההודי עובד בימים אלו במקביל על פיתוח גרסת ה-IOS (לאייפון), אני מעריך שתוך כחודשיים גם היא תהיה באוויר.

 

אנו גם עובדים כעת על "הדור הבא" (ומגייסים הון לצורך כך, יהיה מדובר בלא מעט כסף כי התוכניות שאפתניות, הפעם נצטרך קרן, משקיע או גוף גדול / חברה שתסייע לנו – מדובר כבר בסכומים משמעותיים וצריך שגוף רציני ובעל הון או תקציבים ירים את הכפפה), כדי להפוך את המיזם לתשתית מדינתית ובינלאומית, כדי לקשר אותו לרשתות חברתיות ואפליקציות מיקום אחרות (כמו Waze), גרסאות שרת ויכולות מתקדמות, ומינוף יכולות טכנולוגיות שכבר פיתחנו (כך למשל על בסיס שבב NFC) שיאפשרו צמידי מצוקה, שעוני מצוקה, תליוני מצוקה, לאפשר עזרה מצד "שומרוני טוב" (מעגל שני של אנשים שלא מכירים אותך בהכרח), קישור ישיר למוקדים כמו מוקד 100, מערכת דירוג וכו' ולא רק אפליקציה על בסיס הנייד. יש לנו המון תכניות לעתיד כולל שדרוגים (למשל למניעת שכחת תינוקות ברכבים, למשל סיוע לחולים במחלות כרוניות לקבל סיוע רפואי מיידי שיציל אותם) ואנו מאמינים שהמיזם יהפוך למיזם גלובלי, לתשתית ביטחונית חיונית של מדינות ויציל עשרות אלפי חיי-אדם ובעיקר ילדים, תינוקות, קשישים, קורבנות טרור, קורבנות פשעים, חולים ואוכלוסיות פגיעות יותר, אבל בשלב ראשון אני מפציר בכל מי שיכול להתקין את האפליקציה הקיימת – היא שם, היא עובדת, היא חינמית, היא לא שם למטרות רווח, היא למטרות הצלת חיי אדם ועשיית טוב – מבחינתנו זה עוד מעשה ציוני ואישי נכון וטוב.

 

ושיהיו לכולנו מהיום רק בשורות טובות, אמן.