Pub0041.htm

מחשבות על ישראל, אפל והאייפון

Paz Itzhaki-Weinberger, 12-January-2015

 

paz

 

היום בחרתי שוב לכתוב POST קצר שהיה לו טריגר – התבטאות של הגב' איילת צרפתי-רוזן, מנכ"לית חברת iDigital, שהיא הנציגה והמשווקת של חברת אפל בישראל, במסגרתה נטען – כך לפחות נכתב בעיתון - כי iDigital לא מרוויחה כלום על שיווק ומכירת האייפון בישראל ואפילו לא מצליחה לכסות את עלות השכירות בקניון רמת-אביב.... אני מביא לכם את מה שפורסם בגלובס, פרסום שמדבר בעד עצמו:

 

Globes.jpg

 

לא רק שאני "לא קונה את זה" (ואכן אגב בחרתי גם כאיש עקרונות שלא לרכוש את האייפון החדש אלא נשארתי עם האייפון 5S שממשיך לשרת אותי נאמנה....), אלא שאני אעלה כאן רק שתי תהיות פשוטות וקלות שלדעתי ממחישות בדיוק כמה מהבעיות הקשות ביותר בחברה הישראלית שגם יעמדו במוקד הבחירות הקרבות ובאות עלינו ומדוע הגברת הנכבדה יכלה במקום להתבטא כך בעיתון "גלובס" – התבטאות שלעניות דעתי היא פשוט אומללה - לעשות מעשה ואולי לשנות משהו בחברה הישראלית. רק שתי תהיות, ואפשר היה להעלות גם שלוש, ארבע, חמש או עשר..... שתיים יספיקו להיום....

 

תהיה ראשונה – איך זה יכול להיות שבמרכז לונדון, במקום בו הנדל"ן המסחרי הוא בבירור היקר ביותר בעולם, מוחזקת חנות של אפל מפוארת וענקית במיוחד, הממוקמת ברחוב ריג'נט (Regent) הנפגש עם מרכז רח' אוקספורד (Oxford), רחוב הקניות הראשון במעלה של לונדון ושל עשירי העולם כולו, חנות שממוקמת בפיסת הנדל"ן היקרה ביותר בעולם ובלי ספק עם השכירות הגבוהה ביותר או אחת הגבוהות בעולם, עם עלות העסקת עובדים גבוהה יותר מבישראל ומיסים מוניציפאליים גבוהים יותר באופן משמעותי ואפילו עלויות נלוות כמו חשבונות חשמל גבוהים הרבה יותר מאשר מבישראל, ובכל זאת אותו האייפון בדיוק (שמיוצר כידוע בכלל בסין ומשונע משם לרחבי העולם...) נמכר לבריטים במחיר זול יותר מאשר לישראלים ובכל זאת המשווקים הבריטיים מודים בפה מלא שיש להם רווח נאה על מכירת האייפון ולא מתלוננים, מקטרים או מנסים לפזר "מסך עשן"?

 

תהיה שנייה – מי מהצרכנים שקונים טלפון נייד בכלל צריך שחברת iDigital תחזיק חנות בקניון רמת אביב ותשלם שכירות גבוהה? צרכן ממוצע מגיע לחנות אולי פעם אחת ב-3 שנים? 4 שנים? מי מאיתנו לא היה מעדיף בכלל להימנע מלהגיע לחנות? הרי כולנו יודעים איזה תכונות יש לאייפון ומה הוא מציע, הכל זמין ברשת..... זה לא מוצר שמייצרים במיוחד עבורך, זה מוצר סטנדרטי עם מפרט קבוע..... למה לא להחזיק במקום חנות מפונפנת פשוט מחסן לוגיסטי באזור התעשיה בפתח-תקווה, נתניה או ראשון לציון ולשווק משם ישירות לצרכנים את המוצרים, באינטרנט או בשיווק ישיר בלי צורך בתשלום שכר דירה מנופח? ומחשבת כפירה – למה לא להחזיק מחסן לוגיסטי שכזה דווקא בשדרות, אולי באשקלון או ביישובי עוטף עזה?

 

למה משום מה מחזיקים חנות אחת בקניון רמת אביב ושניה במתחם שרונה? למה אם כבר פותחים חנות לא למשל לפתוח חנות דווקא במתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב, בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב או רחמנא ליצלן בדרום תל-אביב (למשל בדרך קיבוץ גלויות / יד אליהו וכו')?

 

הרי ברור ששכר הדירה שם יהיה אפסי (לעתים ישמחו רק שמישהו ישלם את הארנונה לעירייה) ואני בטוח שגם עיריית תל-אביב תבוא לקראת מי שיאכלס מקומות אלו ויוביל לשיפור השכונה, ותיתן פטור חלקי ומי יודע אולי אפילו פטור מלא למי שיבחר להגיע לשם. אני סבור שאקט חברתי נכון היה אם כל מי שמגיע לישראל היה רואה את חנות אפל ממוקמת דווקא ברח' הר-ציון בתל-אביב, דווקא בדרך קיבוץ גלויות, דווקא בלב שכונת התקווה, דווקא בתחנה המרכזית הישנה ו/או החדשה וזו הייתה הופכת להיות האטרקציה של השכונה, המוקד שלה, התחלה של שגשוג ושיפור לכולם ומשיכת מבקרים איכותיים (להבדיל ממסתננים....) למקום, ושבכלל לא תהיה חנות מפונפנת כזו דוקא בקניון רמת אביב או במתחם שרונה – צר לי אבל במחיר של שכר הדירה של 2 חנויות אלו אפשר היה להחזיק 10 חנויות זהות בשכונות מצוקה, וזה בדיוק סוג הדברים שמתניע שינוי ושאזרחי המדינה צריכים. במקום ששכונה מסוימת תהיה "פח הזבל" של המדינה, צריך לנתב אליה גם איכות ואז כל ה-Eco-System ישתנה בהדרגה, כך עושים שינוי, כך יוצרים Neighborhood Regeneration (התחדשות עירונית) אמיתית.

 

זו לפחות דעתי, עם כל הכבוד לדבריה של הגב' צרפתי-רוזן.....

אגב אם היא דייקה בדבריה ואכן אין להם רווח ממכירת אייפונים במחיר מזעזע ומופקע כל-כך, שאין לו אח ורע בעולם המערבי, ואכן הכסף נבלע בדמי השכירות של קניון רמת-אביב, זה בכלל מחריד ומצדיק חשיבה מחדש בדיוק כפי שאני הצעתי ולא ברור לי איך מנכ"ל של חברה מסחרית בישראל יכול להשלים ולחיות עם מצב שכזה... כאמור אני "לא קונה את זה" אבל אשאיר לכולכם לשפוט לבד...

 

בקיצור נקודה למחשבה....